Richard Gonda testoval v juniorskom tíme Formuly 1

Na oficiálne testovanie ho pozval Lotus, jeden z top tímov Formule Renault 3.5 v prestížnom šampionáte World Series by Renault.

Automobilovému pretekárovi Richardovi Gondovi sa 18. októbra španielskom Jereze skončila sezóna v sérii Renault Sport Trophy, so známym okruhom sa však nerozlúčil. Na oficiálne testovanie ho pozval  Lotus, jeden z top tímov Formule Renault 3.5 v prestížnom šampionáte World Series by Renault.

Gonda  využil príležitosť na ďalší posun v kariére

Na základe predošlých rozhovorov s tímom Lotus a úspešnému ukončeniu tohtoročnej sezóny,  mohol Gonda  využiť príležitosť na ďalší posun v kariére a priblížiť sa k svojmu veľkému snu – účinkovaniu vo Formule 1. Pozvanie na testovanie mohol oficiálne prijať až po ukončení posledných pretekov v Jereze, na základe podpory od nového partnera, ktorý bol veľmi spokojný s jeho výsledkami. Gonda svojimi výkonmi zaujal aj juniorský tím Formule 1 Lotus a dohodol si s ním rokovanie o zmluve na ďalšiu sezónu.

Robert Vavřík, manažér tímu Lotus: „Test s Richardem měl ukázat, zda nám bude vzájemná spolupráce vyhovovat a měli sme se tak navzájem seznámit, Team & Richard.  Přestože obě strany neměly moc času na přípravu, protože Richard dostal testování jako prémii za úspěch v letošní sezóně, tak jsme vše zvládli k oboustranné spokojenosti. Richard ukázal svůj profesionální přístup, poskytuje velmi dobrý feedback, reaguje na změny v nastavení, dokázal využít nové pneumatiky. Team byl s výsledkem testu spokojený a těší se do bodoucna na další možnou spolupráci.“   

Slovenský jazdec by sa tak v budúcom ročníku mohol predstaviť v jednej z najrýchlejších formulových súťaží Formula 3,5 V8. Priamo z nej sa medzi elitu F1 dostalo veľa zvučných mien. Lotus patrí v kráľovnej motošportu medzi legendárne stajne a stálice štartového poľa. V prebiehajúcej sezóne jazdia v jeho farbách Romain Grosjean a Pastor Maldonado.

Gonda si v rámci testovania vyskúšal monopost Dallara FR35/12-Renault s osemvalcovým motorom o objeme 3,4l, výkonom 530 koní o hmotnosti 623 kg už po druhý krát na tom istom okruhu, jeho premiéra bola v roku 2014.

Richard Gonda:  „Za túto príležitosť som nesmierne vďačný. Bol to skvelý deň, v ktorom sme od rána odjazdili niekoľko stintov. Pracovať v tak profesionálnom tíme bola úžasná skúsenosť, z ktorej si prinášam len samé pozitíva. Presedlať po sezóne z tak odlišného prototypu RS 01, do takto výkonnej formule nebolo vôbec jednoduché, ale snažil som sa čo najrýchlejšie adaptovať a Lotus junior team mi v tom veľmi pomohol. Verím, že dojem ktorý som zanechal sa pretaví do úspešnej budúcnosti.

Gonda absolvuje počas zimnej prestávky medzi sezónami rokovania s tímami a partnermi, ktoré sa určite budú viesť v smerovaní do sérií najsilnejších monopostov v sezóne 2016.

 


Galéria


Najnovšie